Aberfani õnnetus

ABERFANI ÕNNETUS 21. OKTOOBRIL 1966. AASTAL HEIDAB IKKA VEEL VARJU ÜLE LÕUNA-WALESI NING ON ÜKS SUUREMAID ÕNNETUSI SUURBRITANNIA AJALOOS.

Aberfan on väike küla Walesis Merthyr Tydfili linna lähedal. 1960. aastatel oli Lõuna-Walesi aladel valitsevaks söetööstus ning Aberfan kükitas mäevarjus, kuhu puistati hiiglasuures koguses kaevanduse aherainet.

MAALIHE

21. oktoobri varahommikul 1966. aastal tegeles küla igapäevaste toimetustega ning umbes 250 õpilast oli Pantglasi algkoolis, mis asus 182 meetrit mäe tipust allpool. Nad võtsid osa üldkogunemisest, laulsid kirikulaule "All Things Bright and Beutiful" ja läksid siis oma tavalistesse tundidesse. Koolilapsed olid harjunud kaevandustegevuse helidega, eriti aheraine mahalaadimisega, kuid kell 9.15 kuulsid nad valjemat, mürisevat häält koolile liginemas. Nende teadmata tuiskas üks aherainepuistangutest nende kohal - umbes 500 000 tonni musta püdelat materjali - mäest alla 12 meetri kõrguse lainena. Aherainevool haaras kooli endasse, lõhkudes seinad ja täites klassiruumid ning uputades 20 maja külas. Pealtnägijad jutustavad kohutavast vaikusest, mis kohe maalihke järel külale laskus. Hädaabiteenistused asusid tegutsema, nagu ka sajad kohalikud, kes tormasid labidaga õnnetuskohale, valmis aitama. Sellises väikeses, üksteisega kokkuhoidvas kaevurikülas olid peaaegu kõigil sugulased või lapsed õnnetusse segatud.

TRAUMEERIV ÜLESANNE

Kulus nädal kaevamist, et kõik laibad päevavalgele tuua. Pantglasi koolis sai surma kokku 116 koolilast, enamik vanuses 7-10, koos viie õpetajaga ning küla lõplik hukkunute arv oli 144. Ametlik juurdlus õnnetuse põhjuste kindlakstegmiseks avastas, et kohalikud olid Riiklikku Söetööstuse Nõukogu hoiatanud maa-aluse allika eest ühe peamise aherainemäe all, kuid nende hoiatusi eirati. Allikavesi koos kahepäevase vihmaga olid puistangu ebastabiilseks muutnud ja lihke põhjustanud. Pool sajandit hiljem on külal ikka veel armid sellest kohutavast hommikust.

Vaata videot!

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License