Bangladeshi tsüklon

BANGLADESH ON PIKKA AEGA ÄÄRMUSLIKE ILMASTIKUNÄHTUSTE ALL KANNATANUD - üksnes 1970. ja 1988. aasta vahel tabas maad umbes 150 loodusõnnetust, alates tugevatest üleujutustest kuni pikaajalise põuani, mis kõik on läinud maksma miljoneid elusid.

OHUSTATUD ALA

Troopilised tsüklonid on Bangladeshis pidevad kutsumata külalised, mis tulevad igal aastal aprillist maini ja septembrist novembrini (4% kogu maailma tsüklonitest tabab Bangladeshi). Nende sündmuste ajal toimuvad sageli tohutud üleujutused, kuna Bangladesh on madalal asetsev enamasti lame maa, mis avaneb Bengali lahe vete poole, kuna jõed nagu Ganges, Brahmaputra, Padma ja Jamuna koos lisajõgedega saabuvad Indiast läbi Bangladeshi merre. 10.-12. novembril 1970. aastal tabas maad troopiline tsüklon, mille purustusjõud oli tõesti vapustav. Ilm tõi kaasa tuule kiirusega 200 km tunnis ja paduvihma. Tuuled ise põhjustasid tohutut kahju, kiskudes maha kergesti purunevad majad.

TORMILINE

Kõige hävitavam jõud tuli merelt. Tormiline - merevee taseme tõus, mida põhjustavad tormituuled -ajas seitsmemeetrise veemüüri sisemaale, ujutades üle madalikud, hävitades põllusaake, kariloomi ja inimesi ning purustades maju. Selle ühe kohutava öö lõplik hukkunute arv oli Bangladeshis umbes 500 000, kuid mõnede hinnangute järgi, arvestades ka järelmõjusid haiguste ja näljahäda näol, ulatub pigem miljoni lähedale. Sajad tuhanded inimesed jäid kodutuks. 1970. aasta katastroofist alates on Bangladesh teinud mõningaid jõupingutusi, et pakkuda elanikele tormivarjendeid. Ehkki maad tabavad regulaarselt loodusõnnetused. Näiteks 1991. aastal tappis järjekordne purustav tsüklon selle paljukannatanud maal 138 000 inimest.

Vaata videot!

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License