Kreeta Tsunami

KREETA TSUNAMI

LOODUSÕNNETUS ÜHEL ALAL VÕIB TEKITADA JÄRGMISE JA HULLEMA KATASTROOFI TEISES PAIGAS. EELMISES OSAS KIRJELDATUD VULKAANIPURSE THERAL ON HEA NÄIDE.

Vulkaan mis purkas u. 1650. a e.m.a, asus saare põhjaosas.

NIHKUV MASSIIV

Purske jõud oli selline, et see sõna otseses mõttes rebis vulkaani ja suure osa saarest tükkideks, eemaldades umbes 82 ruutkilomeetrit saarest. Tulemuseks oli keldeera, kausja süvendi moodustamine, mida põhjustas vulkaani sissevarisemine. Ümbritsev Egeuse meri tormas seda hiiglaslikku süvikut täitma, ja tohutute veemasside tõttu toimusid võimsad plahvatused, kui merevesi puutus kokku vulkaani all asuva magmaga. Therast liikus ringikujuliselt laiali tsunami, mille kuni 150 m kõrgused lained liikusid umbes 160 kilomeetrit tunnis.

Umbes 110 km Thera purskest eemal oli Kreeta põhjarannik. Minose ajastu Kreeta oli sel ajal jõudmas oma kultuurilise ja poliitilse mõjuvõimu kõrgpunkti, paikades nagu Knossos ja Mallia, mis mõlemad asusid põhjarannikul, olid suured paleekultuurid. Kui laine Kreetat tabas- veemüüril kulus Egeuse mere ületamiseks vaid mõni minut - sai Kreeta ranniku infrastruktuur tohutu kahju, purunesid rannikust eemal ankrus olevad laevad, pühiti maa pealt elumajad ning tõenäoliselt said purustusi paleed ja ümbritsevad ehitised.

Vaata tsunami animatsiooni siit

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License