Thera vulkaan

MITTE KÕIKI KATASTROOFE EI MÄÄRATLETA AINULT INIMELUDE KAOTUSE ALUSEL. MÕNED KUJUTAVAD ENDAST SUURT KULTUURILIST KAOTUST VÕI RAHVASTE PAGEMIST OMA ELUKOHAST. IIDNE NÄIDE SELLEST PÄRINEB EGEUSE MERE SAARELT THERALT, MIS ASUB UMBES 100 KM KAUGUSEL KREETAST.

17. sajandiks e.m.a oli Thera Kreeka tähtis osa, peamiselt selle suure sadama tõttu, mis asus tänapäeva Santorini (Akrotiri) ümber.

ÄHVARSAV OHT

Akrotiri oli oma aja üks arenenumaid asulaid. Selle tihedalt asetsevatele, mitmekorruselistele elumajadele tulid kasuks sillutatud tänavad, tõhus maa-alune kanalisatsioon ja vihmaveekanalid. Tänapäeva arheoloogilised uuringud on kindlaks teinud, et majadel oli peen sisekujundus, detailsete naturalistlike seinamaalidega, mis tavaliselt kujutasid religioosseid rongkäike või merestseene. Akrotiri aga oli ka kõrge seismilise aktiivsusega ala ning seda varjutas lähedalasuv aktiivne vulkaan.

Erinevalt paljudest iidsetes (ja tänapäevastest) tsivilisatsioonidest on Akrotiris selgelt näha maavärina kindlaid ehituskonstruktsioone - kividest laotud seinu kindlustati lisaks horisontaalsete ja vertikaalsete puidust tugedega. 1628. aastal aga vapustasid linna tugevad maavärinad, mis hirmutasid elanikke niivõrd, et need oma kodudest massiliselt välja rändama hakkasid. Nad naasid üsna pea pärast seda, et üritada ülesehitust, kuid tõendusmaterjal annab tunnistust, et nad jätsid kiiresti oma pingutused katki, kui saare üle valitsev Thera vulkaan purskama hakkas.

TUHAPILV

Akrotiris pole leitud inimsäilmeid ega väärtesemeid, mis annab tunnistust sellest, et evakuatsioon oli edukas, ent kui vulkaan viimaks purskama hakkas, hoolitses see selle eest, et keegi enam kunagi Akrotiris ei elaks. Purse paiskas õhku hinnangute kohaselt 32 kuupkilomeetrit magmat ja tekitas 79 kuupkilomeetrit püroklastilist materjali. Koos tonnide tuhaga, mis ladestus purske varastes staadiumites, pitseeris see Akrotiri vulkaanilisse hauda ja säilitas linna hästi tuleviku arheoloogide jaoks. Thera varises kokku, luues massiivse kaldeera (nõo), millesse hiiglasliku tõusulainena tulvas meri. Mõned ajaloolased on Thera plahvatust pidanud kogu Minose kultuuri languse põhjustajaks.

Loe lisaks Wikipediast ja vaata videot siit!

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License