Tornaado

INIMESED AMEERIKA KESK-LÄÄNES ON SAJANDEID TORNAADODE ALL KANNATANUD, KUID VÄHESTEL ON OLNUD SELLINE HÄVITAV MÕJU NAGU SELLEL. MIDA NAD KOGESID 18. MÄRTSIL 1925. AASTAL.

Ellingtoni linna ümbruses Missouri osariigis algas päev äärmiselt pehme ilmaga (15 C), temperatuur oli lõunaks tõusnud 21 kraadini. Külma frondi liikumine kagusse ja niiske õhu tulv Mehhiko lahelt tõi suurepärase taimelava tornaado jaoks. Umbes kella ühe paiku pärastlõunal tumenes taevas tormisüsteemi tõttu Ellingtonist kirdes, mis omakorda tekitas tohutu purustusjõuga tornaado.

F5 TORNAADO

Ajaloolased ülestähendused paigutavad 1925. aasta tornaado tugevuselt F5 - klassifikatsiooni järgi kõige tugevam. Kõrgpunktis oli see umbes 1,6 km lai ja tuule kiirus selle sees ulatus 482 km/h, piisvaalt, et purustada ükskõik milline ehitis enda ees. Kolm ja pool tundi tegi tornaado endale teed läbi kolme osariigi - Missouri, Illinoisi ja Indiana - hõlmates 13 maakonda ja purustades rohkem kui 19 kogukonda. Selle esimene ohver oli farmer Ellingtoni lähedal, seejärel liikus tornaado loodesse läbi Missouri linnade ja põllumajandusasulate, tappes 11 inimest.

HÄVITUSTÖÖ JÄTKUB

Palju hullem saatus ootas Illinoisi. 34 inimest sai surma Gorhami linnas ning sama suur või isegi suurem hävitustöö oli De Sotos, Hurst-Bushis, Zeigleris, West Frankfortis, Eighteenis, Parrishis, Crossville'is ja Murphyboros (kus sai surma 234 inimest, suurim ohvrite arv ühes asulas). 40 minuti jooksul, mil tornaado Illinoisis viibis, suri üle 60 inimese ja peaaegu 1500 sai vigastada. Terved linnad pühiti maa pealt minema. Isegi siis polnud keeristormi energia vaibunud ning tornaado liikus edasi Indiasse. Surma sai üle 70 inimese, peamiselt põllumajandus piirkondades, ja suur osa Princetoni linnas hävis. Õnneks hakkas laastamine lõpule jõudma ning pärast 352-kilomeetrist teekonda hajus tornaado viimaks 5 km kaugusel Peterburgist Indianas. Keeristorm oli tapnud 695 inimest, vigatanud üle 2000 ja tekitanud varalist kahju kokku 16,5 miljoni dollari eest. üle 15 000 kodu oli hävinud ning see sündmus on jäänud Ühendriikides suurimaks tornaadokatastroofiks.

Vaata BBC videot tornaadost!

 

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License