Chia seemned

Chia (Salvia hispanica), inglise keeles Chia seeds

Chia seemned pärinevad õitsva taime Salvia hispanica viljadest, mis kuulub ühte perekonda mündiga. Chia on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati juba eelajaloolistel aegadel.

Chia seemned on olnud kaua aega Ameerika edelaosa ja Mehhiko indiaanlaste toiduks. Mehhiko asteekide juures oli chia nii hinnatud taim, et sellele pühendati iga-aastasi pidustusi. Columbuse vallutuse järgselt vajus chia seemnete toiduks tarvitamine unustuse hõlma, sest hispaania vallutajad keelasid pärismaalastel selle rituaalse taime kasvatamise.

Chia seemned on tuntud kui "jooksu toit" see tähendab väga kõrge energiaväärtusega vastupidavustoit. Chia seemned annavad palju energiat ja kaitsevad keha vedeliku kao eest. Kunagi peeti neid nii hinnaliseks, et kasutati maksevahendina.

Chia seemned on 2 mm terakesed ja neil on mahe pähkline maitse.Chia taim

Pilt: buychiagrain.com

Chia seemned

Pilt: herbalfire.com

 

 

iDevice ikoon Chia seemnete kasutamine
Kuna chia seemned on väga väiksed, siis süüakse neid ja lisatakse toitudele tervelt. Kuid organismi parema omastavuse jaoks neid ka jahvatatakse. Neid võib süüa eraldi toiduna, lisada salatitele, putrudele ja suppidele peale valmimist ning magustoitudele. Chia seemnetel on omadus moodustada želeetaolist ainet, mistõttu võib neid kasutada ka tarretiste valmistamiseks. Selleks tuleb need jätta vedelikku 30 min seisma.

Chia geel

Pilt: appforhealth.com

Chia-banaani tarretis

Pilt: healthylivinghowto.com

 


iDevice ikoon Chia seemnete toiteväärtus
Chia seemned K, Mg, Ca, Fe, Cu, Zn, B rühma- ja E-vitamiini

sisaldavad 100 g kohta

20 g valku

31 g rasva (83% küllatumata rasvhappeid)

44 g süsivesikuid

40 g kiudaineid

595 kcal toiduenergiat

Chia seemned on samuti "superfood" nagu linaseemnedki, toitainete sisalduselt ja suhtelt paremgi. Veel säilivad chia seemned paremini suurema antioksüdantide sisalduse tõttu. Chia seemned säilivad 4-5 aastat.

Chia seemned on tasakaalustatud segu valkudest, peamistest rasvadest, kiudainetest, süsivesikute kompleksist ja antioksüdantidest. Kuna need ei sisalda antitoitaineid, siis võib neid korraga rohkem süüa kui linaseemneid.

Chia seemned parandavad südame-veresoonkonna tervist, alandavad vererõhku, vähendavad põletikke, stabiliseerivad veresuhkru taset (sobib diabeetikutele), parandavad ajutegevust, eemaldavad jääke ja mürkaineid organismist.

1 sl chia seemneid on piisav ühe inimese päevase jõuvaru tagamiseks.

Chia seemned ei sisalda gluteeni.

Chia seemneid võivad tarvitada ka pähkliallergikud.


Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License