Emotsioonid

Emotsiooniks nimetatakse inimese poolt läbielatud suhtumist maailma ja iseendasse.

 

Autori foto Emotsiooni loojaks on mõte meie peas. Meeldiv mõte- meeldiv emotsioon, muremõte- raske, ebameeldiv emotsioon.

Emotsioonid annavad meie elule värvi ja rikastavad seda. Emotsioonid on väga võimsad, inimese üle võimust võtnuna, võivad nad hakata inimese käitumist juhtima ning inimene ise võib kaotada selle üle kontrolli.

Juhul, kui see nii juhtub, teevad inimesed sageli mõtlematuid tegusid, mida hiljem kahetsevad, ning ütlevad mõtlematuid sõnu, mida soovivad hiljem tagasi võtta. See aga ei ole võimalik.

Et sellist olukorda ei juhtuks, on oluline mõista, mis meie sees toimub. Elus ei ole asjad must-valged, nii ei ole ka emotsioonid head ja halvad. Mõni esmapilgul halvana tunduv emotsioon võib olla meie elupäästja, kui oskame teda kuulata. Ta võib hoiatada meid ohu eest, või anda edasi teadet: " Midagi on vaja muuta, võta ometi midagi ette!"

Kui me mõistame, mis meis toimub, siis ei ole emotsioonil enam nii suurt võimu meie üle ning me oleme taas iseenda peremehed. Emotsioonidel on nimed ja kui me oskame endas toimuvale nime anda, siis ongi see juba mõistmine.

Paul Ekmani järgi on inimesel kuus põhiemotsiooni:

  • viha
  • hirm
  • vastikus
  • kurbus
  • rõõm
  • üllatus

Raskeid-ebameeldivaid ja meeldivaid-ülendavaid emotsioone on võrdselt ning nad esinevad väga erinevates varjundites. Võime neid iseloomustada erinevate sõnadega.

Mõnikord võivad inimeses möllata üheaegselt mitu erinevat emotsiooni. Näiteks leinates kedagi, mõne uue eluetapi alguses.

 

Meeldivad emotsioonid:

rahulolu, rõõm, õnnetunne, tänulikkus, austus, õrnus, vaimustus, armastus, jne.

 

Rasked, ebameeldivad emotsioonid:

rahulolematus, viha, hirm, kurbus, mure, häbi, süütunne, jne


Emotsioonid on meie õpetajad ja me peame õppima neid jälgima ning kuulama. Nad on meiega seni, kuni oleme õppinud end nendega mitte samastama või neid alla suruma, kuni lõpetame ennast nendega sidumast ja neile enam valulikult ei reageeri.

Negatiivsed emotsioonid on vajalikud isiksuse kasvuks. Nad on meie teejuhid. Ja inimesed, kes sind emotsionaalselt kõige enam kõnetavad, on sinu parimad õpetajad arengu teel.

Kui me vaid oskaksime oma emotsionaalseid mustreid selgemalt teadvustada ja kuulata, nende tarkust kõrva taha panna, siis õpiksime iseennast paremini tundma. Selles peitub iseendaks kasvamise võimalus. Sellises seisundis oleme autentsemad, siiramad ja ehedamad – need, kes me päriselt oma olemuselt oleme. Ja see ongi õnn.

Vaata videot ja kirjelda, milliseid emotsioone see Sinus tekitab.

HDnatureTV, MOST RELAXING MUSIC, http://youtu.be/AHBHRONrSTI

(20.02.2013)

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution Non-commercial Share Alike 3.0 License