Operatsioonvõimendid

Operatsioonvõimendid on elektroonikas ja sealhulgas ka arvutustehnikas leidnud omale kindla koha.Nad on kasutusel pinge stabilisaatorites, aktiivfiltrites, matemaatilisi operatsioone teostavates lülides nagu integraatorid, diferentsiaatorid, summaatorid. Operatsioonvõimendid on kasutusel analoog-digitaal ja digitaal-analoog muundurites, neid kasutatakse ka komparaatoritena jne.

Operatsioonvõimendi nimetus ongi tegelikult mõnes mõttes ajale jalgu jäänud, sest olid nad ju kunagi arvutustehnika arenemise alguses kasutusel nn. analoogarvutites ning teostasid seal neid samu matemaatilisi tehteid,milles üleval pool juttu oli. Üldise elektrooonika arengu käigus aga arenesid ka operatsioonvõimendid,kuid see ilus nimi jäi alles.

Kaasaegsed operatsioonvõimendid on väikesed integraalsed mikroskeemid. Põhimõtteliselt kujutavad nad endast laia sagedusribaga diferentsiaal sisendiga alalisvoolu võimendeid, millel on suur sisendtakistus ja suur võimendustegur.Nende kasutamise eeliseks on lihtsus kasutamisel. Neid ei ole vaja täiendavalt häälestada ega reguleerida, nende parameetrid on paika pandud juba tootja tehase poolt.Minimaalsete lisaahelatega on võimalik koostada erinevaid skeeme ja saavutada tänu sellele kiiresti kvaliteetselt tulemusi. Neid valmistatakse erinevates korpustes, peaasjalikult vastavalt vajadusele ja kasutus otstarbele. Väike valik nendest on toodud allpool olevas pildigaleriis.

Operatsioonvõimendi skeemitähis on kujutatud joonisel nr.1. 

 

iDevice ikoon VALIK OPERATSIOONVÕIMENDEID
Näita Pilt 1 pilti
Pilt 1
Näita Pilt 2 pilti
Pilt 2
Näita Pilt 3 pilti
Pilt 3
Näita Pilt 4 pilti
Pilt 4

Litsenseeritud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.5 License