Martin Veinmann viis loodusgiididele läbi kõnekoolituse

7. veebruaril toimus HKHK-s Martin Veinmanni 8-tunnine kõnekoolitus „Professionaalne esinemine”.

Martin Veinmann on Eesti Draamateatri näitleja ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kõrgema Lavakunstikooli dotsent. 26 aastat õpetas ta lavakõnet EMTA Kõrgemas Lavakunstikoolis, 2001. aastast esinemisoskusi koolitajana eri firmades. Teisisõnu – tegemist on mehega, kes teab avalikust esinemisest kõike ja tunneb teemat läbi ja lõhki.

Kohe algusest alates haaras Veinmann aastakümneid praktiseeritud võtteid kasutades endale kogu publiku jäägitu tähelepanu. Läbi mõnusa  ja tabava huumori ning oma võrratut näitlejameisterlikkust kasutades lõi ta kiiresti ja sujuvalt vahetu kontakti kuulajatega. Tabavate näidete varal, kuulajaid nii ükshaaval kui ka tervikuna kaasa haarates, hakkas Veinmann samm-sammult esile tooma ja lahti mõtestama aspekte, mis teevad avalikust kõnelejast hea avaliku esineja.

Saime teada, kuidas ennast veenvalt ja selgelt väljendada, näpunäited esinemisjulguse säilitamiseks, juhiseid, mille abil vältida esinemisvigu ja ületada kõnetakistusi. Veinmann näitles meile ette erinevaid kõnemaneere ja imiteeris erinevate üldtuntud avalike esinejate kehakeeli, äratundmisi jatkus ja nalja sai palju. Eluliste näidete varal andis koolitaja ülevaate kõnetehnikast ja -psühholoogiast.

Nagu koolitaja meile ette näideldes tõestas, on veenva avaliku esinemise juures olulised mitmed nähtamatud, psühholoogilised aspektid, mis kõnelejal tuleb enne esinemist õigeks häälestada iseenda sees. Kõik, mis toimub esineja sees, väljendub ka läbi tema kehakeele. Eduka avaliku esinemise juures on olulised ka füüsilised faktorid. Saime teada ja ka katsetada, kui tähtis on kõnelemise juures õige hingamistehnika kasutamine.

Lõunapausi ajal tabasin end mõttelt, et huvitav, kuidas selline professionaal lahendab ülesande köita peale söömaaega unisusele kalduva publiku tähelepanu … ja loomulikult lahendas Veinmann sellegi ülesande ülimeisterlikult. Hingamisharjutused! Peale lõunat tegime 4 sorti hingamisharjutusi, mis väga hästi ergutasid nii meelt kui ka keha. Selle võtte tõhusus väljendus selles, et tavapärast unist või rammestunud söögijärgset meeleolu ei tekkinud publikul hetkekski.

Edasi tegelesimegi juba esinemise tehnilise poolega. Koolitaja demonstreeris võtteid, kuidas luua kuulajatega koheselt kontakti ja jagas nippe kõneoskuste harjutamiseks. Saime teada, kuidas võimendada öeldut, kasutades selleks oma hääleaparaati ning seda, kuidas mõjutab esinemise kvaliteeti kõne toon, tämber, tempo, intonatsioon. Koolituspäeva sisukuse näitajaks on seegi, et 8 tunni jooksul ei heitnud ma oma telefonile praktiliselt pilkugi, samuti ei tulnud pähe seinakellalt aja kulgu jälgida, ammugi veel koolituse lõppu oodata. Tunnid möödusid imekiiresti ja samas väga sisukalt.

Mul on ääretult hea meel, et sellest koolitusest osa sain. Usun, et minuga ühinevad siinkohal kõik koolitusel osalenud. Suur tänu !

Kaia Kullamaa, loodusgiidi (LG17) eriala I kursuse õpilane

Fotogalerii

Külalisõpetaja esinemine sai teoks SA Innove struktuuritoetuste agentuuri ja Euroopa Liidu Sotsiaalfondi projekti “Praktikasüsteemi arendamine Haapsalu Kutsehariduskeskuses” toel.