HKHK uus partnerkool Hollandis

HKHK-Erasmus_Hollandi_opetajadDetsembrikuu alguses külastasime Hollandis, Amsterdami lähistel Utrechti linnas asuvat, sealsete mõõdikute järgi väiksemat sorti kutsekooli MBO Utrecht.

Utrecht on Hollandi suuruselt neljas linn, kus asub riigi suurim ülikool – Utrechti ÜlikoolLinn on riiklikult tähtis transpordikeskus, raudteesõlm tagab ühenduse kõikide Hollandi piirkondadega. Utrechtis elab 345 080 inimest, kellest 60% on hollandlased. Teised suuremad rahvusgrupid on marokolased, türklased ja indoneeslased.

MBO Utrecht kutsekoolis õpib 4500 noort, töötajaid on 440.

Kool kui tervik koosneb 12st akadeemiast, kus õpetatakse väga paljusid erinevaid erialasid: turismi- ja teeninduserialasid, disaini, raamatupidamist, tehnilisi erialasid, muusikat, ürituste korraldust, kaubanduserialasid, õendust ja hooldusõendust, tantsu- ja spordierialasid

Meie külaskäigu peamine eesmärk oli tutvuda Hollandi kolleegide tööga hariduslike erivajadustega  õpilaste märkamisel ja toetamisel.

Saime sooja vastuvõtu osaliseks ning programm, mille meie võõrustajad olid koostanud, oli väga tihe ja informatiivne. Tutvusime mitmete erinevate MBO Utrehct Akadeemiatega, mida meie mõistes võiks võrrelda osakondadega. Tänapäeva noored on erinevates riikides siiski sarnased, mistõttu tõdesime, et probleemid ja raskused sarnanevad suuresti nende teemadega, millega ka Eesti koolides ning meie oma armsas HKHK-s rinda tuleb pista.

Olulise mõttena jäi MBO Utrechctist kõlama eesmärk kasvatada head riigikodanikku.

Õppetöö paindlikkus ning individuaalsete eripärade ja vajaduste teadvustamine pedagoogilises töös ning nendest lähtuv ja nendega arvestav õpiprotsess  tundus olevat väga oluline. Seda tööd hõlbustab informatsioon, mis saadakse uute õpilaste õppima asumisel (millist tuge on õppija varem saanud, millist vajab, millega tuleks arvestada jne.)

Mentorõpetajad ja tugimeeskond töötab ühiselt selle nimel, et kooli lõpetaksid tegusad spetsialistid. Suurt rõhku pannakse ettevõtlusõppe kaasajastamisele (projektõppele). Meeldivalt ja korduvalt jäi meelde õpetajate  püüdlus keerulisi olukordi huumori ja sõbraliku naljaga  lahendada.

Sõbralikkus, avatus ja lustlik meel loovad mõnusa õhustiku nii õppurite kui ka töötajate seas, see aitab paremini oma igapäevatööd teha ning ka raskusi ületada. Õppereis Utrechti rikastas meie meelt väikeste nippide, teadmiste ja ideedega, mida saame edaspidi oma töös rakendada. Kevadel ootame Hollandi kolleege külastama Haapsalu Kutsehariduskeskust. Samuti tekkis õpirände jooksul ideid ühiseks koostööprojektiks järgmisel õppeaastal.

Õpirände fotosid saad vaadata SIIT.

Reet Saareväli ja Liina Krips