HKHK rahvusvaheline koostöö

Uued oskused – uued võimalused

Sügisel praktikale Euroopasse

Koka- ja majutuserialade õpilastel on võimalus just praegu kandideerida järgmisel õppeaastal toimuvatele välispraktikatele. Kuna mitmete gruppide ettevõttepraktika ajad algavad sügisel, kohe kooliaasta alguses, on praktikaplaane paras pidada kevadel, sest Euroopasse praktikale minek nõuab pisut ettevalmistamist ja eelnevalt sõlmitud kokkuleppeid. Majutusteeninduse grupp, kelle praktika on suvel, saab kandideerida sügisel toimuvale praktikale ning jagada praktika suve ja sügise vahel.

Praegu saavad kandideerida:

Read More

Karjala kokakunsti kaemas

erasmus_joensuu_opetajadMärtsis külastasid kokavaldkonna õpetajad Tiina Sootalu ja Aili Tervonen Erasmus+ projekti „Uued oskused – uued võimalused“ raames Riveria ametikooli Soomes, Joensuus. Joensuu on Põhja-Karjala maakonnakeskus ja 76 000 elanikuga ülikoolilinn.

Riveria kooli õppesuunad on jaotunud 6 erineva linna vahel Põhja-Karjalas. Joensuus õpetatakse kokkasid-teenindajaid, puhastusteenindajaid ja turismi.

Reisi eesmärk oli luua kontakt õpetajate tasemel ja arutada koostöövõimalusi erialade arendamisel. Tutvusime kooli tehnilise baasi ja õppetöö korraldusega, külastasime piirkonna erakordselt ägedat praktikabaasi „Bomba“ , mis võiks olla ka meie kokkade ja majutusteenindajate praktikabaasiks ja õpetajate stažeerimiskohaks.

Kool paistab silma aktiivse erialastest võistlustest osavõtuga ja ise võistluste korraldajana. Õpetajad kuuluvad Soome kokavõistluste korraldajate ja hindajate tiimi. HKHK on Riveriaga koostööd teinud ka kaheaastases Erasmus+ projektis „Culinary Trip through Europe“.

Üheskoos Karjalas välja käidud mõtted vormuvad tõenäoliselt järgmistes projektides.

Aili Tervonen, kutseõpetaja

Unistused teoks Prantsusmaal

erasmus_hkhk_prantsusmaaKõigil meil on palju unistusi, kuid tihtipeale lihtsalt ei jätku aega, et neid ellu viia. Aga unistuste teokstegemiseks pole kunagi liiga hilja ning seetõttu on HKHK alati väga rõõmus, kui satub kokku inimestega, kes just meie kooli oma unistusi ellu viima on tulnud. Kolmele täiskasvanud kokaeriala õpilasele saime seekord pakkuda unistuste võimalust töötada Prantsusmaal, päris prantsuse restoranis, päris prantsuse köögis ja päris prantsuse keeles, mis ilmselt selle praktikal oldud kuu jooksul saab ka päris omaseks. Katrin Päevakene, Siiri Pajo ja Maarja Vahtriku on need julged naised, kes suutsid oma koduse- ja tööelu kuuks ajaks ümber korraldada ning võtta vastu väljakutse unistusi püüdma minna. Kõik gurmaanid ja seiklustearmastajad, lugege kindlasti Katrini blogi “Ikka rohkem võid” ja Siiri blogi “Tasa ja targu tähtede poole” ning tunnete nagu oleksite isegi korraks Prantsusmaal kokkamas käinud.

Üks tore kuu Wroclawis

PKR_praktika_PoolasMärtsi alguses sai alguse ka PKR-eriala kahe täiskasvanud õppija praktikaaeg Poolas, Wroclawis. Tööpaigaks oli HKHK-le tuttav koht Rafael Decorations, kus kivikunsti käisid praktiseerimas ka eelmise aasta kaks puit- ja kiviehitiste restauraatorit.

Argo Roos ja Ave Saks alustasid oma Erasmuse seiklust kohe esimesel märtsil, et Poolasse jääda järgmiseks neljaks nädalaks. Nagu ka nende blogist selgub, ei tulnud otsus välismaale praktikale minna sugugi väga kergesti, sest täiskasvanud õppijatel on lisaks koolitööle vaja ka oma päristöö ja kodune elu teistsugusele režiimile korraldada, kuid otsus oli vaeva väärt.

Ave ja Argo Poola kogemusesest saab lugeda blogist “Meie kuu Poolas“.

Portugalist otse pakasesse

HKHK_portugali_praktikandidVeebruarikuises külmas talves saabusid HKHK-sse kaks kokaeriala praktikanti meie sõpruslinnast Fundaost. Tüdrukud valisid saabumiseks ühe eriti külma talveilma kui termomeeter näitas 15 miinuskraadi ja lund oli palju ja sadas juurdegi.

See pole mitte esimene kord meie portugali sõpradel saabuda lumisesse Eestisse, sest nende praktikaaeg on tihtipeale sattunud just kõige külmemale ajale. Ka portugali õpetajad on kord meie pisikeses linnas ära eksinud, sest jalutuskäigu ajal juhtus nii, et lumi sadas maha ja kogu ümbrus muutus tundmatuks ja ühtviisi valgeks ning tee tagasi Promenaadi hotelli oli kui ära nõiutud.

Selle aastased portugali tüdrukud Diana ja Danielle kohanesid aga kiiresti ning proovisid koos õpetaja Ennaga esmakordselt elus ka uisutamist. Tüdrukud on osa võtnud mitmetest kokaeriala tundidest ning koos HKHK õpilastega kooli köögis kogu kooliperele süüa valmistanud. Lisaks käisid nad ka koos inglise keele õpetaja Liisiga Briti Nõukogu korraldatud inglise teeõhtul ja plaanis on ka külastada pealinna.

Erasmus+ pakub alati natuke rohkem kui lihtsalt praktiseerimist – ikka kultuuri ja kohalikke olusid ja palju toredaid mälestusi koju kaasa võtmiseks.

Erasmus+ Culinary Trip projektijuhid kohtusid Viinis

Erasmus+Culinary Trip 2016 aastal alguse saanud Erasmus+ koostööprojekt “Culinary Trip through Europe” hakkab varsti lõpule jõudma ning seetõttu lendasid kõigi riikide projektijuhid veeburaris Viini, et arutada projekti lõpuks valmiva retseptiraamatuga seotud küsimusi. Projekti koordinaator Heinz Steindofer FBS Warmbad Villach-st, Austriast, oli ettevalmistanud ka väikese kultuuri- ja kulinaariaprogrammi ning töö käigus tutvuti ka austria kokakunsti ja ooperiteatriga. Kõigile osalejatele korraldati ka vanalinna jalutuskäik giidiga ning seetõttu said paljudki asjad kunagises Austria-Ungari keisririigis palju selgemaks ning kauni Viini ajalugu uuesti meelde tuletatud. Viinlaste au ja uhkus Sacher Torte jäi küll seekord pika järjekorra tõttu proovimata, aga hotelli, milles asuvas kohvikus see omal ajal oma kuulsusele tõusis saime sellegipoolest sisse vaadata.

HKHK võõrustas projektis osalejaid 2017 sügisel, kus teemaks olid põhjamaised uued ja vanad toidutrendid.

HKHK mööblikunstnike pealinnas Prantsusmaal

HKHK välissuhete koordinaator Heli Heimo saabus just tagasi Prantsusmaalt, Revelist, kus nädalavahetusel toimusid lahtiste uste päevad sealses kutsekoolis Lycee des Metiers D´art Du Bois Et De L´ameublement, mille raames kool autasustas ka parimaid õpipoisse ja välispraktikante ning võõrustas oma partnereid teistest euroopa riikidest.

Lycee des Metiers D´art Du Bois Et De L´ameublement on puidutööalast kutseharidust pakkuv kool, väikeses Lõuna-Prantsusmaa linnas, Revelis, mis on sajandeid tuntud kui Prantsusmaa mööblivalmistamise pealinn ning kus saab õppida kõike, mida üks puutöömeister osata ihkaks. Juba linnas ringi liikudes hakkavad silma väikesed antiikmööbli töökojad, akendel Louis IV aegsed toolid ja peente kaunistustega kummutid ning puutöömeistrid on harjunud sellega, et kool neile õpipoisse praktikale saadab.

Pikem artikkel HKHK kodulehel

Koolis toimunud lahtiste uste päevade fotosid näeb SIIT

Londoni digimaailmas

HKHK_Erasmus_IT_välispraktika_London2015 aastal alustasid esimesed IT praktikandid päris esimest korda välispraktikat tegutsevas ettevõttes Londonis. Sinnamaani olid kõik IT-alased välispraktikad olnud suuremal või vähemal määral partnerkoolipõhised  ja koosnenud partnerkoolide õpetajate poolt juhendatud projektide raames ettekujutletavatele ettevõtetele veebilehtede ja muude IT alaste lahenduste pakkumisest kuni tundidest ja praktikumidest osavõtmiseni. Selgus, et väga raske on saada võõrkeelset õpilast IT firmasse praktikale, eriti kui praktikaaeg nii lühike ja õpilane juhendamist vajav ning tõenäoliselt pärast lõpetamist sinna tööle tulemas ei ole. Kuid soov pakkuda ka ettevõttepraktikat ja välisprojektide raames oli suur ning tänaseks on Londoni väikestes IT ettevõtetes oma Erasmus+ kogemused saanud juba üle 15 õpilase.

21. jaanuarist – 21. veebruarini praktiseerivad Londonis 4 IT-15 grupi õpilast. Ivar Avi ja Aigar Kirnmann töötavad ettevõttes Pro Web Design ja tegelevad kodulehtede tegemisega, Aleksander Tomingas töötab Print Gallery’s, mis on trüki- ja disainiteenuste firma ning Tõnis Saarjõe töökohaks on UK PrintHouse, kus tema ülesannete hulka kuulub firma  sotsiaalmeediaga tegelemine ning kodulehe kasutajasõbralikumaks muutmine.  Lisaks neile neljale on Londonis praktikal ka Juss Jürisalu, ITS-16 täiskasvanud õppija, kes praktiseerib ettevõttes IElectronic.

Je et elu mitmekesisem oleks on IT poistega kaasas ka Robin Uus kokaerialalt, kes jagab nendega küll eluaset, kuid tema töökohaks on hoopis Itaalia restoran Fatisa.

IT-15 õpilased Aleksander, Aigar, Ivar ja Tõnis peavad oma jäädvustavad oma praktikakogemused blogis IT-15 välispraktika.

Kangahaldjad Oulus

HKHK kangahaldjad Oulu ametikoolisHKHK uue aasta esimesed praktikandid sattusid jällegi olema käsitöö valdkonnast, kuid täiesti esimesed pääsukesed kangakudumise erialalt. Varem on Oulu ametikoolis praktiseerinud päris palju tekstiilieriala õppijad ning alati on neid imestama pannud Oulu kooli võimsad kangastelgede klassid ja tagasi on tuldud imeliste töödega. Kuna nüüd õpetame ka kangakudujaid, kelle vaim oli valmis uutele seiklustele vastu astuma, saigi Oulusse valitud neli oma ala entusiasti, kes lisaks uute teadmiste omandamisele koguvad need ka kenasti kokku ja jagavad teistele huvilistele oma kangahaldjate blogis Lõimed ja Lõngad. Terje Tuuling, Merike Jõemägi, Kadi Tähtsalu ja Siiri Kollo saavad Oulu kangaparadiisis viibida 10. – 31. jaanuarini. Märtsis võõrustame juba kahte praktikanti Oulu ametikoolist.

Hollandi partneritega plaanitakse ka edasist koostööd

Liina_reet_Erasmus+_hollandiHKHK karjäärinõustaja Liina Krips ja psühholoog Reet Saareväli on sellel nädalal külastamas partnerkooli Hollandis, Utrechtis. Kohtumisel Utrecht MBO-s on teemaks õpilaste varjatud erivajadused ning nende märkamine ja toetamine kutseomandamise käigus. Hollandi kooliga on koostöö küll esmakordne kui huvi sellega edasi minna on mõlemapoolselt suur. Veel sellel õppeaastal tulevad HKHK-sse ka hollandi õpetajad ning mõte liigub juba tulevase koostööprojekti suunas.

Page 1 of 2

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén