Kristjan Hiis: “Kui oled julge ja näitad, mida sa väärt oled, siis jõuad ka elus edasi”

koffferÕppida tuleb enda jaoks

Lapsena oli Kristjan Hiis (22) Haapsalu poiss, kuid pere asus elama Tallinna ning noormees omandas põhihariduse Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis. Õppimatulek Haapsalu Kutsehariduskeskusse oli Kristjanil seotud lapsepõlvenostalgia ja sünnilinnaga.

HKHK-sse õppima asudes vaagis ta õpitavate erialade plusse-miinuseid. Kui ehitusalal töötamine hirmutas iga ilmaga väljas töötamisega, siis tunduvalt sobivamad näisid arvutiteeninduse või koka eriala. Nii said ka need mõlemad erialad esimese ja teise eelistusena avaldusele märgitud.

Kutsehariduskeskusse õnnestus sisse saada aga just arvuti erialale ja algasidki õpingud. Erialaained olid väga huvipakkuvad, rohkem raskusi valmistas juba põhikoolist peale matemaatika. Kolmandal kursusel tekkis aga õppevõlgasid niipalju, et nendega Kristjan enam toime ei tulnud ja pidi õpingud katkestama. Koolist lahkudes andis ta lubaduse sügisel tagasi tulla ja alustada uuesti kolmandal kursusel.

Aeg, mis Kristjan koolist eemal oli, keskendus ta töötegemisele. Sai proovitud kelneri ametit ning tehtud kodus veebilehti. Selle aja jooksul selgines ka arusaamine, et õppimine on ennekõike enda jaoks, mitte kellegi ega millegi muu pärast.

Edukas arvutivaldkonnas

Kui Kristjan sügisel kolmandale kursusele tagasi tuli, asus ta õppima hoopis uue innuga. Neljanda kursuse sügisel oli noormehel võimalus minna kooli esindama infotehnoloogia kutsevõistlustele Noor Meister, mida korraldati samaaegselt infomessiga Teeviit. Ettevalmistustöö võistlusteks kandis vilja ja koos kursusekaaslase Andres Nurgaga saavutati võistlustel meeskondlik esikoht. Individuaalses arvestuses oli Kristjan „Linuxi“ spetsialistide võistlustel teine, sõber Andres „Microsofti“ oskajate seas kolmas.

Pärast edukaid võistlusi said Kristjani käes hoo sisse kõik ettevõtmised. Enne kooli lõppu jõudis noormees olla veel iga-aastase arvutiõpilaste suurürituse „HKHK LanParty“ eestvedajaks ning koostada lõputöö teemal “Veebimajutus koos teabepangaga Linux rakenduste baasil” .

Lõputunnistus käes, viis Kristjan dokumendid Tallinna IT-Kolledžisse. Üliväga pingelise konkursi, kus oli seitse soovijat kohale, läbis ta edukalt saades kolledžisse tasuta õppekohale. Koolitöö kõrval hakkas aktiivne noormees osalema kohe ka korporatsiooni tegevustes, et muuta üliõpilaselu huvitavamaks.

Lisaks otsis Kristjan ka erialast tööd. Ühel päeval saabus talle tööpakkumine ühte Eesti suurima serveripargiga ettevõttesse Delfi. Kaks tundi töövestlust tõestasid Kristjani sobilikkust süsteemiadministraatori ametikohale.

Praegustele noortele tahab Kristjan öelda, et pole valesid otsuseid, mida oma elus ette võtta – kas minna tööle või edasi õppima. Tähtis on olla julge ja näidata, mida sa väärt oled – siis jõuad ka elus edasi.