Prantsusmaal puidukunsti õppimas

Minu Erasmus+ projektiga staźeerimine Prantsusmaal, Revelis, puutöö kutseoskuste koolis Lycée Des Métiers D´Arts, Du Bois Et De L´Ameublement Revel osutus just nii huvitavaks ja põnevaks, nagu ma lootsin. Selle kooli võimalused on nii mitmekesised, et kõige sellega tutvumiseks peab sinna veel mitu korda minema.

Mööblivalmistajad, puidust istmete (toolide) valmistajad, marketrii, sisekujundus, mööbli restaureerimine, puiduskulptuur, mööbli polsterdamine, puusepa tehnik, puidutreial- need on kõik erinevad erialad, mida seal õpetatakse. Õpe kestab kaks aastat ja paljud õpilased kasutavad võimalust, et mitu eriala omandada ning veedavad koolis sageli rohkem aastaid. Enamus on ju otseselt puiduga seotud.

Minul oli soov põhjalikumalt  tutvuda skulptuuri ja marketrii osakonnaga. Mõlemas olin kolm päeva. Sain õpet otse parimatelt meistritelt. Eriala õpetamine käib rahulikus tempos, tööd kavandatakse hoolikalt, tehakse tööproove ja visualiseeritakse arvutiprogramme kasutades. Valminud tööd on väga eriilmelised– on nii praktilisi tarbeesemeid kui kaunist kunsti.

Õpetajaid on ühes klassis kaks- kolm. Grupid on keskmise suurusega 8- 20 õpilast, nii poisse kui tüdrukuid,  vanuses 16- 30. Kui võttagi üks eriala teise järel, saab lapsepõlve pikendada kohe mõnda aega.

Koolis õpib umbes 400 õpilast. Suurema osa territooriumist  võtavad enda alla erinevad töökojad. Masinaid on palju ja selleks on avarad  ruumid. Klassiruume on loomulikult ikka ka.

Reveli linn on väike ja armas. Keskväljakul ja selle ümbruses on palju pisikesi ärisid, laupäeviti peetakse siin turgu ja pühapäeval vanakraamilaata. Loodusesse minemiseks ei pea kaugele jalutama. Paari kilomeetri kaugusel mäe otsas on kaunis Saint-Ferréoli järv, mille ümber lookleb mõnus jalgrada.

Kolmapäeval kell 12.00 olete kõik oodatud 209 ruumi, kus räägin oma prantsusmaa kogemusest.

Siit saab lubeda minu Prantsusmaal peetud BLOGI ja vaadata FOTOSID

Epp Klimenko, puidu- ja käsitöö õpetaja