Robert Toots: “Kool annab julguse ja hüppeplatvormi ning teadmised, kuhu sukelduda”

tootsEluliselt kasuliku eriala valimine

Robert Tootsi hinded polnud põhikoolis väga head – seepärast ei seadnud ta ka eesmärgiks õppimist gümnaasiumis. Eriti tegi talle raskusi matemaatika, see-eest meeldis aga väga arvutiõpetus. Kesiste õpitulemuste tõttu pidas Robert ka infotehnoloogia eriala enda jaoks liiga raskeks. Seetõttu otsustas ta õppida midagi sellist, mis on eluliselt kasulik. Nagu näiteks toiduvalmistamist, sest hästi süüa tahame me kõik.

2007. aastal asus Robert Toots õppima Haapsalu Kutsehariduskeskusse koka erialale. Kooli ajal oli Robert kohusetundlik õpilane ja aktiivne õpilasesinduse liige, lüües kaasa kõigis kooli ettevõtmistes. Kõige huvitavamaks osutus aga õpingute jooksul neljanda kursuse ettevõttepraktika, mille vältel sai juba näidata oma õpitud oskusi ning ennast ametialaselt proovile panna.

Kui kool läbi sai, siis polnud Robertil päris selge, kuidas oma elu ja karjääri jätkata. Praktika ajal oli tekkinud tunne, et kokatöö on küll väga raske ja vastutusrikas, kuid mitte piisavalt tasustatud. Ühe mõttena toitlustusvaldkonnas jätkamiseks oli õppida edasi show-baarmeniks, kuid see mõte kahjuks siiski ei teostunud.

Mitu ametit kutsekoolist

Roberti vend Kristjan Toots oli samal ajal vennaga asunud Haapsalu Kutsehariduskeskusse õppima infotehnoloogiat. Nähes venna õpinguid kõrvalt ja tundes jätkuvalt huvi arvutite vastu, otsustas Robert tulla uuesti õppima kutsekooli, seekord arvutite ja arvutivõrkude erialale. Olles kursusekaaslastest vanem ning vaadates elule täiskasvanulikuma pilguga, oli Robert väga motiveeritud õppija, tundes, et omandas seekord poole aastaga rohkem, kui eelmisel korral kahe aastaga. Kool ja kooliskäimine ei ole vanemate jaoks, sul tuleb selgeks saada, et õpid iseendale.

„Kool annab julguse ja hüppeplatvormi ning teadmised, kuhu sukelduda, „ arvab Robert Toots kutsehariduse omandamisest. „Kui sul on põhi all, siis tead, mis suunas areneda ja õpid pidevalt juurde.“

Infotehnoloogia õppijatele teadmiseks lisab Robert, et IT-tööpäev ei saa kunagi läbi kellaajaga, vaid siis, kui töö saab tehtud. Sa pead olema valmis töötama igal momendil, et klientidel sujuks kõik häireteta. Praktikale ja töölesuunduvatel IT-õpilastel tasuks ennast tõsiselt ette valmistada, siis tulevad ka tulemused ja parimad võimalused meelepäraseks ning tasuvaks tööks.

Robert lisab veel juurde: „Kool on parim aeg küsimiseks ja katsetamiseks – kasutage seda võimalust, kõik õpetajad toetavad teid. Tööl ei saa sa enam küsida, siis pead olema valmis tegutsema ja vastutama.“

Praktikal tasub end näidata parimast küljest

2015. aastal lõpetas Robert edukalt Haapsalu Kutsehariduskeskuses arvutite ja arvutivõrkude eriala. Viimasel kursusel toimunud ettevõttepraktika koha Maanteeametis leidis ta tänu HKHK vilistlasele, kes otsis koolist kohusetundlikku praktikanti. Õpetaja Mario Metshein soovitas Robertit ja nii algas tema praktika Maanteeametis. Näidanud ennast praktika käigus tubli töötajana, järgnes kooli lõpetamise järel tööpakkumine samas asutuses kasutajatoena. Tema ülesandeks on tagada struktuuriüksuse IT-vahendite toimimine ja häireteta töö ning asutuse töötajate nõustamine ja koolitamine infotehnoloogilitse vahendite kasutamisel.

Taas jagab Robert soovitusi praegustele õppijatele: „Eesti on väga väike, selleks tasub ennast näidata parimast küljest ja hoida häid suhteid. Siis on sul ka häid soovitajaid ning võid saada väga häid tööpakkumisi.“

Erinevad oskused ei jookse mööda külgi maha

Robert arvab ka, et kui lähed tegema midagi ainult raha pärast, siis pole ka lõpptulemus päris see, mida oodatakse. Kui sa aga tegeled oma hobiga, sellega, mis sulle tõeliselt meeldib, siis tulevad ka tulemused ning rahaline kasu.

Koka eriala omandamine andis oskused igapäevaseks eluks. Viimasel ajal ongi Robert neid oskusi rohkem isiklikus elus kasutanud. Infotehnoloogia on aga hobi ja amet üheskoos, mida ta teeb pühendumisega ning mis toob leiva lauale.