Septembri lõpuni saab HKHK-s näha küübinäitust

Küübi autor puiduõpetaja Epp Klimenko

Haapsalu Kutsehariduskeskuse fuajees on septembri lõpuni avatud küübi näitusRahvapäraselt on KÜÜP piklik künataoline lükandkaanega karp, kus hoiti küünlaid jt väikseid esemeid (nt ehteid, raha).

Näitusel eksponeeritakse MTÜ Tuhala Ajaloo- ja Kunstikambri ning Maalehe koostöös 2016. aastal sündinud üle-eestilise puukäsitöö konkursi töid. Konkursi eesmärgiks oli taaselustada ning edendada rahvapärase puukäsitöö oskust. Konkursil osalemise põhitingimus oli see, et töö peab olema valmistatud käsitsi ja elektritööriistu kasutamata.

Konkursil osales 31 tööd. Nende hulgas olid HKHK õpetaja Epp Klimenko ja tisleriõpilaste Gerhander Trükmanni, Kristo Laanemäe ja Hendrik Rootsmanni küübid. Žürii oli äärmiselt kompetentne koosnedes puukäsitöö meistritest, pedagoogidest ja puidudisaineritest: Andres Veel (Hiiumaa Ametikool), Tõnu Lumi (Johannese kool Rosmal), Toivo Ernits (puukäsitööline), Elmet Treier (puidudisainer, EDL liige), Valdur Tilk (puukäsitöö meister, Puupank OÜ), Heidi Solo (Tallinna Kopli Ametikool kutseõpetaja, EDL liige, puidudisainer), Liis Burk ( Eesti Rahvakunsti ja Käsitööliit).

HKHK puiduõpetaja Epp Klimenko küüp “Paakspuu klots” sai konkursil II kohaKüübi sünniloo kohta ütles ta seda, et kõigepealt sai endale paar meetrit paakspuu tüve. “Selle puit on huvitava värvusega ja tahtsin sellest meisterdamist proovida. Seda puitu peaaegu ei kasutatagi, aga tasuks küll, sest teda on kerge töödelda. Puidus on huvitavad õhuvahed. Jätsin küübi viimistlemata – mida rohkem katsuda, seda ilusamaks läheb,” selgitab Epp Klimenko. Ta lisab veel, et on viis aastat tisleripoistele puidu käsitsitöötlemist õpetanud. Ja ehkki masinad tulevad peale, ei tohi käsitööd unustada.