Tekstiiliõpetaja õppis kangaste värvimist Estonia teatri värvikojas

Kasutasin võimalust Haapsalu Kutsehariduskeskuse praktikasüsteemi arendamise projekti raames stažeerida ja käisin kahe kuu jooksul viis päeva õppimas väga professionaalsete meistrite juures Estonia teatri värvikojas.

Kangaste ja lõngade värvimisega olen teadlikult tegelenud pea 20 aastat. Olen katsetanud loodusvärvidega värvimist ja samas paralleelselt ka seda teistele õpetanud. Loodusvärvidega värvimise kohta leidub kirjandust ja internetimaterjale, kuid sünteetilistest värvidest on materjali leida oluliselt vähem. Ma arvan, et selles maailmas on mul avastamist veel aastakümneteks, sest kui põhitõed saad selgeks, siis hakkavad huvi pakkuma juba täpsemad nüansid.

Võib ju arvata, et sünteetiliste värvidega on lihtne – loed pakilt õpetust ja muudkui värvid. Kuid oleks see vaid nii? Miks ühel hetkel lõng enam värvi juurde ei võta, kuigi värvipigmenti on vees oi kui palju? Või kuidas värvida kangakudumiseks vajalikke mitmeid kilosid materjali nii, et see oleks ka keskkonnasäästlik? Mida tähendab happevärv või kui kotile on kirjutatud lihtsalt värv?

Ühel päeval tõi minu kolleeg Hille mulle ühe vanaproua lastelaste poolt 7-8 kastitäit sünteetilisi värve ja sealt leidsingi terminid “happevärv” ning “otsevärv”. Nii ma hakkasingi otsima võimalust, et leida keegi, kes oskaks mulle selle varanduse keele lahti seletada ja kes omab värvalina töökogemust. Peale mõningaid otsinguid ma Estonia Teatri kostüümiala osakonna värvikotta jõudsingi.

Estonias võttis mind vastu Malle, kes on värval olnud 25 aastat ja enne Estonia teatrit töötas Ortos koloristina. Esimese tunniga sain ma Mallelt pooltele küsimustele vastused, mida ta oma kogemuste põhjal rääkis ja mida ma hoolsalt üles kribasin. Seda teavet ei ole kirjas üheski raamatus. Kui ma enne tundsin ennast tugevana lõngavärvimises, siis nüüd lisandusid sinna teadmised erinevate kunstkiududest kangaste kohta.

Estonia teatri värvikoda on Eestis üks väheseid kohti, kus värval sellisel kujul veel töötab, seetõttu käivad sealt abi ja teenust saamas ka tekstiilikunstnikud. Lisaks oli teater ise väga huvitav töökeskkond. Värvikojast astus läbi mitmeid tuntud Estonia teatri esinejaid, keda muidu näeb ainult laval.

Töötades koolis on sul vajadus ja võimalus pidevalt areneda. Olen väga õnnelik, et sinna värvikotta sattusin ning ootan põnevusega oma järgmist stažeerimist.

Marju Heldema, HKHK tekstiili ja käsitöö kutseõpetaja