Täiskasvanuna Erasmusega praktikal

Välispraktikale kandideerimise perioodil olid mul üsna kahesed mõtted ja tunded. Lõplik otsus ja reaalne võimalus tuli pika viivitusega ja ju see pidi lõpuks ikka nii minema. Tagantjärele mõeldes, aitas see viivitamine juba enne reisi rohkem ennast tundma õppida, aga nendele, kes edaspidi välispraktikale minekut kaaluvad, soovitan kõhklemata kohe võimalusest kinni haarata. Ennast jõuate piisavalt tundma õppida ka juba kohal olles.

Praktika toimus Londonis raamatupidamisteenust osutavas ettevõttes Ulus & Co. Praktika kestuseks oli neli täiskoormusega töönädalat. Töö sisuks oli erinevatele ettevõtetele aruandeperioodide analüüsi ja kohustuslike aruannete koostamiseks tervikliku raamatupidamisliku arvestuse teostamine. Alustada tuli suure hulga dokumentide organiseerimisega ja seejärel teostada raamatupidamistarkvara abil kõikide tehingute kanded. Edasi andis pearaamatupidaja oma panuse ja vaatas kliendiga koos tulemuse üle. Minu poolt tehtud töö maht oli praktikaperioodi jooksul päris suur.

Kui kolleegid olid minu tööstiiliga juba tuttavad, siis anti mulle aegajalt ka üsna kiireloomulisi ülesandeid. Sain väljakutseid vastu võttes ja stressi kogedes hea tunde. Vahetu edukogemus ja kujunev veendumus, et HKHK raamatupidamise eriala väljaõpe võimaldab suurepäraselt ka Londonis töötada, pani mind korduvalt mõtlema, et äkki võiks Londonis ka püsivalt elada ja töötada. See valik jääb muidugi edaspidiseks kaalumiseks.

Praktikakoha kolleegid olid väga toredad. Lisaks sellele, et sain esimesest päevast alates tööalast edu kogeda, tundsin end tööl olles, nagu oleksin sinna juba pikka aega kuulunud. Raamatupidamisega seotud kolleege oli kümne ringis ja omavaheline olemine ning suhtlemine oli küll töine, aga töökoht meenutas rohkem perekondlikku kokkukuulumist kui bürood. Väga soe tunne oli ja igatsen nendega uuesti kokku saada.

Keeleoskuse peale ei olnud mul isiklikult aega enne ja ka praktika ajal väga palju mõelda. OLS aitas pisut parandada, aga oli, nagu oli. Suur osa tööülesannetest eeldas individuaalset keskendumist ja sooritamist ning seetõttu sõltus inglise keele kasutamine peamiselt isiklikust vajadusest tööga seotud täpsustusi ja nõu küsida või uudishimust kolleegide omavaheliste jutuajamiste suhtes. Kuigi kolleegid hindasid minu inglise keele oskust heaks, siis isiklikult pean täiendava praktiseerimise vajadust endiselt väga oluliseks. Kui keegi peaks keeleoskuse pärast välispraktika valiku suhtes kahtlema, siis soovitan julgelt minna. Üks minu Londoni praktikakoha kolleeg oli alles alustanud inglise keele õppimist ja vajas aegajalt täiendavaid selgitusi. Kõik tulime toime. Kunagi ei tasu eeldada, et kõik on kõiges väga head. Üksteise toetamine on tähtis ja loomulikult avatud meel.

Vaba aega õpirände ajal väga palju ei olnud. Tööpäevad olid pikad ja õhtul oli soov rahulikult kodus olla. Nädalavahetustel jõudsime muidugi linnaga ka tutvuda ja kujunesid isegi mõned lemmikkohad, mida sooviksin veel ka edaspidi külastada. Tee on selge, tuleb Londonisse tagasi minna ja eks ma seda ka teen. Kuu aega Londonis oli suurepärane aeg, nautisin seda.

Lugejale ütlen : ”Ole julge! Kasuta võimalusi!”

Herki Sula, RP-16