Tauri Voog: “Valisin töö, kus iga päev on uus ja huvitav”

t-voogTauri Voog on põline Nõva valla poiss, kes põhikooli järel asus õppima Haapsalu Kutsehariduskeskusse tisleri erialale. Puutööarmastuse ja -oskused oli ta aga kaasa saanud juba põhikoolist, kus tööõpetuse õpetaja Ülle Kübarsepa käe all sai tutvust tehtud puidumaailmaga.
Kutsekooli lõpetamise järel otsustas Tauri suvel puhata, et sügisel tööd otsima hakata. Algul sai ta tööpakkumise Põltsamaale, kuid see jäi ära. Hiljem leidis ta “Lääne Elus” kuulutuse, kus pakuti tööd Soome. Kohe järgneval päeval saatis ta endast väikese iseloomustava kirja, lootes väga tööd saada. Mõned nädalad hiljem talle helistatigi ja noormees osutus väljavalituks. Soovitajaks oli üks firmajuht, kelle juures ta oli kooli ajal praktikal olnud. Sellest järeldub, kui olulised on kõik ettevõttepraktikad, et endast hea töömehe jälg jätta.

Koolis õpitud nippe saab teistelegi õpetada

Soomes sai töökohaks ühe rootslaste puidufirma Hankos, mis on Soome kõige lõunapoolsem sadamalinn. Tööl sai juurde palju uusi erialaseid oskusi, aga ka palju keelepraktikat. Eestlasi oli peale Tauri veel neli, siis veel mõni soomlane, rootslane, üks inglanna. Osavamad tegijad, kes töid kätte jagasid, olid pärit Saksamaalt. Seega oli lisaks inglise keelele ka palju suhtlemist saksa keeles.

Töid sai teha mitmesuguseid. Üheks tööks oli mööbel villasse, kus kogu sisekujundus oli vanaaegne. Teiseks tööks oli Classic Pizza, kuhu samuti sooviti vanas stiilis sisustust. Soovitud tulemuse saavutamiseks mööbel peitsiti ja värviti ning seejärel kraabiti ja kulutati osa värvi ära, mis seejärel uuesti üle lakiti. Koolist saadud häid nippe lakkimise ja värvimise kohta sai jagatud ka töökaaslastega.

Kui Soomes projektid otsa said ja töö lõppes, tuli Tauri tagasi Eestisse. Tema töökohaks sai AA Sisutusdetail Haapsalus. Tööks on põhiliselt eritellimusel valmivad sisustus- ja mööbliesemed. Nii on Tauri käe all valminud Haapsalu vastremonditud Kultuurikeskuse puhvetimööbel ja seinapaneelid ; Sanatoorium „Laine“ uuenenud vee- ja saunakeskuse mööbel ning ümmargused lauad Roosta Puhkekülla. Hiljuti läbiti edukalt tammepuust proovitöö valmistamine Rootsi firmale ning peagi asutakse uut tellimustööd ellu viima.

Paljud Tauri töökaaslased on puutööoskused omandanud töökohal, tisleri haridusega on vähesed. Erialase hariduse plussiks loeb noormees laiemaid teadmisi puidutöötlemispinkidest ning paremat jooniste lugemise oskust.

Kutseharidus on andnud eelised tööturul

Haapsalu Kutsehariduskeskus on kindlasti hea valik tulevase eriala õppimiseks, teadmisi saab palju ja ka töökoha leidmisele on andnud kutsehariduskeskus suure eelise. Oluline on koolis keeletundides osalemine, sest just välismaal on keeleoskust väga vaja läinud. Kui töö käib võõrkeeles ja sa ei tea numbreid, siis ei oska sa ju ka detaile õigesse mõõtu seada.

Kokkuvõtteks ütleb Tauri: “Valisin selle eriala, kuna see tõesti mulle meeldib. Ja tänud heale õpetajale Ülle Kübarsepale, kes on mind pikad aastad juhendanud. Eriala plussid on soe tuba ja kindel töö, kuid samas – iga päev võib olla uus ja huvitav. Oleneb, millise töökoha oled valinud ja mida elult ootad. Kui sulle meeldib kindla päevaplaani järgi tööl käia, on võimalus olla pingitööline ja teha päevast päeva sama tööd. Teades, et ei pea kodus vaeva nägema või mõtlema, mida homne päev toob. Mina olen valinud sellise tee, kus on iga päev midagi uut ja huvitavat. See on ka natuke keerulisem tee…„