Prantsusmaa ehitusõpe avaldas muljet 27. märts HKHK

HKHK-l on Prantsusmaal mitu head partnerkooli, aga kui erialasid tuleb juurde ja Erasmus on jätkuvalt populaarne, tuleb vaadata kaugemale ja leida ka uusi koostööpartnereid. Sellepärast olidki eelmisel nädalal ehitus-ja puiduosakonna juhataja Margus Krips ning välissuhete koordinaator Heli Heimo Prantsusmaal ning külastasid täiesti uut partnerit BTP CFA Vendée’d La Roche sur Yonis ning vaatasid üle ka teise suure ehitus-ja puidukooli BTP CFA PAYS DE LA LOIRE Anger’is.

BTP CFA Vendée õppesüsteem on üles ehitatud teisiti kui meil. Õpilased alustavad küll üsna sama vanalt, aga õppetöö viib nad kohe ka töömaailma ning ollaksegi kogu kooliaja jooksul 2 nädalat ettevõttes ja 1 nädal koolis. Koolis toimuvad nii praktiliste erialaainete kui ka üldainete tunnid ning kooli lõpetada saab erinevatel tasemetel.

BTP CFA Vendée on piirkonna suurim ehituskool, kus õpib 1600 õpipoissi. Valdavalt on õppurid noored, aga on ka mõned täiskasvanute grupid, kes tulnud uut eriala õppima. Erialasid on palju erinevaid nagu näiteks üldehitajad, puusepad, tislerid, basseiniehitajad, elektrikud, torulukksepad ja mitmed teised, kelle töö on ehitusega seotud. Kool on pidevas arengus ja ehitab juurde uusi laboreid, sest nagu meile öeldi, leidub ehitajatele selles piirkonnas alati tööd. Kooli seadmepark on kaasaegne ning ruumid avarad ja väga korras, sest traditsiooniliselt on töökultuur olulisel kohal ja ehitusmeister hoiab oma tööriistad ja töökoha puhtana. Igale õpilasele antakse kooli poolt tööriistakohver, mille ta pärast endale saab. Koolil on tihe koostöö ettevõtetega ning palju materjalist jõuab kooli ettevõtete poolt, sest firmad mõistavad, et kool kasvatab neile järelkasvu. Ettevõtted tahavad, et tulevane töömees tunneks ja teaks nende materjale juba harjutades, et neid tulevikus edasi kasutada. Kool pole varem Erasmusega tegelenud, aga soov selleks on suur ning meie õpilastele, kes samal ajal seal praktikat alustasid, olid loodud suurepärased ja hästi ettevalmistatud praktikaülesanded ning valitud tugevad ettevõtted praktikaks. Sügisel on HKHK-sse oodata 5 ehituseriala praktikanti.

Tutvusime ka teise, piirkonna vanima ehituskooliga BTP CFA PAYS DE LA LOIRE , mis asutatud Anger'is rohkem kui 100 aastat tagasi. Selle kooliga oleme paar aastat koostööd teinud ning nende peamine huvi meie vastu on HKHK kõrgel tasemel plekksepaõpe. Meie tehnikad on väga erinevad - Prantsusmaal õpetatakse traditsioonilist jootmistehnikat, aga valtsimistehnikat ei õpetata üldse. Sellepärast soovivadki nad meie juures tunde võtta, sest möödunud sügisesed tunnid õpetaja Tõnu Kraavi käe all olid unustamatud. Kooli kõrget taset näitavad nende head tulemused kohalikel kutsevõistlustel - kolm võitjat on sügisel minemas Worldskillsile.

HKHK huvid koostööks on ambitsioonikad, sest kool on nõus vastu võtma meie maalreid, kaldkatuse ehitajaid, plekkseppi, tislereid ning samuti pakkuma ôpetajatele töövarjutamist ja miks mitte ka õpetamise võimalust. Kuna sealne koordinaator juurutab Erasmus+ tegevusi viies kohalikus ehitus-ja puidukoolis ning on huvitatud just põhjamaistest partneritest, et Prantsusmaa traditsioonilisse ehituskunsti tuua lisaväärtusi põhjamaadest.

Meile meeldis väga Prantslaste arusaamine Erasmusest, mis ühtib ka meie tõekspidamistega. Erasmusega integreeritakse erinevate riikide õpilasi ja õpetajaid päriselt oma kogemusi jagama ning üheskoos uusi oskusi  omandama, oma kultuuripärandit ja traditsioone edasi andma. Just niimoodi – inimeselt inimesele ja meistrilt õpipoisile.